ده نکته برای حکاکی و برش لیزری قسمت دوم

در این مقاله قصد داریم نکات عمومی که شما می توانید در حکاکی و برش با دستگاه حکاکی و برش لیزری خود از آن ها استفاده کنید را توضیح دهیم. توجه داشته باشید برای بعضی از این نکات لازم است که تفاوت بین فایل های وکتور و بیت مپ را بدانید.

نکته ششم: تفکیک کردن برش لیزری خطوط ضخیم تر:

در نکته های قبلی درباره خط انداختن با لیزر روی متریال برای انواع طرح های هنری صحبت کردیم. مزیت این راه این است که خطی که ایجاد می شود بسیار باریک است  اما یک روش برای ایجاد یک خط لیزر ضخیم تر وجود دارد .

دستگاه لیزر فوکوس کمی دارد و اگر لوله هد لیزر را پایین یا بالا ببرید فوکوس آن  از بین می رود و قطر پرتو گسترش می یابد. راه حل پیشنهادی ما این است که تنظیمات زیر را برای این کار انجام دهید :

  1. قرار دادن شابلون اندازه فوکوس روی یک متریال
  2. تنظیم وکتور در دستگاه لیزر ( پاور کم و سرعت بالا)
  3. تمرکز لیزر روی چوب

در نتیجه اگر لیزر به درستی فوکوس نکند، خط ضخیم تری خواهید داشت.

این تکنیک معایبی دارد، اول این که خط ایجاد شده بسیار صاف است و مانند حکاکی شطرنجی موج دار نیست. دوم این که در گوشه های خطوط لیزر مدت زمان کمی متوقف می شود تا جهت حرکت خود را تغییر دهد در نتیجه گوشه های کار کمی بیشتر از بقیه جاها سوخته وعمق بیشتری پیدا می کند.

انجام حکاکی لیزری طرح های هنری با استفاده از دستگاه حکاکی زمان و هزینه زیادی می گیرد. اما با انجام این طرح ها با تکنیک خط زنی خطوط وکتور بدون فوکوس می تواند برش ها را با زمان و بودجه کمتری انجام داد.

نکته هفتم: اضافه کردن خط وکتور دور لبه کار برش یا حکاکی

به طور معمول  اگر لنز و فوکوس را بررسی کنید، شما باید لبه های زیبایی برای هر کار حکاکی خود داشته باشید. اما اگر می خواهید لبه های کار حکاکی خود کمی تیزتر و شارپ تر باشند یک ترفند وجود دارد که  یک خط وکتور نازک روی لبه کار حکاکی اضافه کنید.

تصویر خود را با فرمت وکتور باید داشته باشید. عکس خود را انتخاب کرده و ضربه نازکی به لبه ها ایجاد کنید. وقتی لیزر را برای برش وکتور تنظیم کنید اما قدرت پاور را کاهش دهید و سرعت را زیاد کنید، در نتیجه لیزر متریال را می سوزاند اما لبه ها را برش نمی دهد.

بعد از حکاکی لیزر تمام لبه های طرح را با خط نازکی می سوزاند.

نکته هشتم: زدن به هدف

گاهی اوقات شما نیاز دارید به غیر از   origin لیزر  به مناطق دیگری هم لیزر ضربه وارد کند. به عنوان مثال یک تکه پلاستیک مستعمل دارید که از قبل با برش به شکل مختلفی در آمده است اما فضاهایی بین برش های قدیم و برش های جدید که قرار است ایجاد کنید وجود دارد. با این حال چگونه می توانید در فضاهای باقیمانده به درستی کار برش را انجام دهید؟

ابتدا فضای مورد نظر را اندازه گیری کنید. مطمئن باشید که که فضای کافی برای برش مورد نظر شما وجود داشته باشد.

سپس متریال را در دستگاه لیزر قرار داده و از نقطه مبدا لیزر تا منطقه مورد نظر را اندازه گیری کنید. برای مثال یک مستطیل ۱در۵ سانتی متری که از بالای متریال ۶٫۲۵ سانتیمتر و از لبه سمت چپ ۴٫۳۷ سانتیمتر فاصله دارد. سپس در فایل ها از راهنما استفاده کنید تا منطقه مورد نظر و جایگاه آن نسبت به فاصله از نقطه مبدا لیزر را مشخص کند.

طرح لیزر را قرار داده یا منطقه مورد نظر را برش دهید. مطمین باشید طبق راهنما، خارج از منطقه مشخص شده برش انجام نشود. اگر اندازه گیری ها را به درستی انجام دهید برش شما در منطقه مورد نظر قرار می گیرد.

نکته نهم : حکاکی چندین شی

در نظر بگیرید روی یک سطح چوبی می خواهید چندین طرح یکسان را برش داده و طرح لوگویی را روی هر کدام حکاکی کنید. شما می توانید هر کدام از آن ها را در نقطه مبدا لیزر قرار دهید یکی یکی حکاکی کنید. اما آیا بهتر نیست که در یک زمان چندین طرح بزنید و همه را با هم دیگر حکاکی کنید؟

ترفندی که می توانیم برای این نکته بیان کنیم این است که؛ یک شبکه تکراری  از طرح ها ایجاد کنید که بتوانید قطعات را روی آن قرار داده و به درستی بتوانید حکاکی کنید.  یک فایل وکتور هم سایز میز لیزر ایجاد کنید. سپس یکی از شکل ها یا آیتم ها را اندازه گیری کنید. اگر بتوانید سایز دقیق آن را اندازه گیری کنید عالی خواهد بود؛ اما در غیر این صورت یک شکل هندسی نزدیک به آن را، مانند دایره یا مربع را که طرح مورد نظر در آن به راحتی قرار گیرد، حدس بزنید.  این فرم نهایی (target shape)  خواهد بود. سپس طرح مورد نظر خود را در فرم نهایی خود برای برش یا حکاکی قرار دهید. اکنون  هم فرم نهایی هم طرح را کپی کرده  و به تعدادی که نیاز دارید یا در میز لیزر جا می شود paste کنید.

قبل از شروع به کار، فرم ها را در یک لایه و طرح ها را در لایه دیگری قرار دهید. سپس لایه ای که طرح در آن قرار داده شده است هنگام حکاکی خاموش کنید.

یک تکه مقوا به سایز میز لیزر خود بریده و در دستگاه لیزر قرار دهید. سپس مطمین شوید که لایه هایی که مربوط به فرم های(target) هستند فعال شده اند و فرم ها را روی مقوا حکاکی یا برش یا مارک زنی کنید. با این کار یک تعدادی مربع شبکه ای  دارید. سپس  متریال هایی که قصد دارید حکاکی کنید را روی مقوا و در مربع ها قرار دهید. در این  حالت لایه هایی که طرح های را در آن قرار دادید را باید فعال کنید.

تا زمانی که مقوا و بستر کار را جابجا نکرده باشید می توانید طرح ها را تا زمانی که بخواهید تکرار کنید.

نکته دهم :  استفاده از نقطه های قرمز برای تشخیص برش یا حکاکی

گزینه پوینتر در دستگاه لیزر نقاط قرمز رنگ که قرار است حکاکی یا برش را انجام را تشخیص می دهد. این کار بسیار مفید خواهد بود که  قبل از این که روی متریال کار را انجام دهید جاهایی که قرار است با لیزر روی آن برش یا حکاکی را انجام دهید را مشخص کنید.

به راحتی پاور دستگاه لیزر را خاموش کنید و نقاط قرمز را روشن کنید سپس فایل را اجرا کرده و ببینید نقاط قرمز در کجا قرار دارند.

توجه داشته باشید که زمانی این شرایط به خوبی انجام می شود که از خطوط وکتور استفاده شود و لیزر و نقاط قرمز روی خطوط کار حرکت کنند اما زمانی که لیزر روی تمام محیطی  که قرار است حکاکی انجام شود حرکت کند، به خوبی حکاکی انجام نمی شود.

اگر نیاز دارید که از تکنیک نقاط قرمز استفاده کنید تا جای حکاکی را تشخیص دهید، می توانید هم یه مربع یا یک دایره اطراف نقاط حکاکی بکشید یا خطوط افقی و عمودی بکشید.

امیدواریم با این نکات کاربردی کارهای حکاکی و برش لیزری بهتر و با کیفیت تری با دستگاه لیزر خود داشته باشید

: Tags , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Loading...