تکنیک های حکاکی با دستگاه لیزر در چوب

دستگاه‌های حکاکی CO2 توانایی کار و حکاکی با انواع متریال ها را دارد از چوب تا آکریلیک گرفته، آلومینیوم و شیشه.

برای حکاکی و برش با دستگاه لیزر برای هرکدام از متریال ها تنظیمات خاصی برای سرعت و قدرت دستگاه لیزر وجود دارد.  در این مقاله قصد داریم در خصوص تنظیمات سرعت و قدرت دستگاه لیزر با هر نوع متریال توضیحاتی بیاوریم.

قدرت و سرعت به دو فاکتور اصلی بستگی دارد:

  • متریالی که شما برش یا حکاکی می‌کنید
  •  مقدار توان دستگاه لیزر

 در بعضی متریال ها مانند چوب، در توان بالا دستگاه لیزر، شما می‌توانید با بیشتر کردن سرعت دستگاه مانند زمانی که توان دستگاه پایین است، یک حکاکی عمیق داشته باشید.  درنتیجه در دستگاه برش لیزری هر چه توان بالاتری داشته باشید می‌توانید به بازدهی بیشتری از دستگاه دست یابید.

متریال هایی مانند آکریلیک برای حکاکی به توان‌های کمتری در دستگاه لیزر نیاز دارند، روی آکریلیک می‌توان با توان پایین کار حکاکی را انجام داد.

ضخامت متریالی که می‌خواهید برش یا حکاکی کنید در تنظیم سرعت و توان دستگاه تاثیرگذار است. برای مثال، برش یک قطعه آکریلیک سه چهارم اینچی نسبت به آکریلیک یک چهارم اینچی توان بیشتری نیاز دارد.

 چوب تاکنون جز متریال های مورد توجه ای در صنعت لیزر بوده است و به راحتی می‌توان روی آن کار حکاکی یا برش را انجام داد. زمانی که روی چوب حکاکی می‌کنید رنگ‌های روشن روی چوب، کنتراست‌های زیبایی ایجاد می‌کنند.

چوب‌ها انواع مختلفی دارند و هر چوب مشخصات خود را دارد. بعضی چوب‌ها متراکم‌تر هستند. چوب‌های سخت‌تر برای حکاکی لیزری یا برش لیزری به توان بیشتری در دستگاه لیزر نیاز دارند.

شایع‌ترین چوب‌هایی که در دستگاه حکاکی استفاده می‌شوند؛ گیلاس، گردو، افرا و توسکا هستند. این چوب‌ها بافت‌های کمتری دارند  در حالی که چوب بلوط به نسبت بافت بیشتری دارد و به همین دلیل چوب بلوط انتخاب مناسبی برای حکاکی با دستگاه برش و حاکی لیزری نمی‌باشد.

: Tags , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Loading...